Choď na obsah Choď na menu
 


Tri nové koncepcie v starostlivosti o rodinu a dieťa

25. 11. 2008

1. Výrazne zvýšiť prídavky na deti

 

Príbeh pani Zuzany Pevnej nás k inšpiroval k takýmto úvahám:

Keby pani Zuzana mohla nechať svojich päť do pestúnskej starostlivosti napríklad svojej sestre alebo bratovi, a úrady by s tým súhlasili, oni by na ne dostávali okolo 20 tisíc mesačne. A matka by mohla bývať s nimi. Zatiaľ iba jediný z 80 účastníkov ankety toto označuje za zneužitie sociálneho systému. Opýtali by sme sa ho: A skutočnosť, že na tých päť detí by štát vynakladal mesačne okolo 90 tisíc korún je potom čím? Žiaľ, pravica sa dožaduje zvýšenia finančných dávok hlavne pre úspešnejších podnikateľov. Preto by sme si predbežne netrúfali požadovať vyššiu podporu pre deti zo sociláne odkázaných rodín. Čo tak pomôcť všetkým rovnako? Takúto alternatívu by podporilo až 81,5% vysokoškolákov, ktorí sú za to, aby taká rodina s 5 deťmi dostávala mesačne najmenej 30 tisíc korún.

2. Umozniť rodičom aj dobrovoľne, a to bez akýchkoľvek formalít a v prípade voľných miest aj okamžite umiestniť dočasne svoje deti v krízových centrách, detských domovoch a podobne. A to aj na čas kratší než 24 hodín

Pani Zuzana bola z 15 matiek, ktore odložili deti v hniezdach záchrany už šiestou, ktorá sa pre ne aj vrátila. Nevieme zatiaľ bližšie podrobnosti o ostatných matkách než tie, ktoré sú uvedené na stránke www.hniezdozachrany.sk. O pani Pevnej by snáď bolo možné povedať, že si pomýlila hniezdo záchrany s úschovňou detí. Vyčítať jej to však nemožno. Okrem jej zúfalej situácie k tomu prispela určite aj nekritická propagácia hniezd záchrany. A to aj v prípadoch, kedy neplnili svoj účel! Napríklad ani prezidentke OZ Šanca nechceným Anne Ghannamovej nič nebránilo hovoriť aj o dvojičkách v Prešove, že vraj ich hniezdo záchrany zachránilo, podobne ako komentovala aj iné prípady, keď si matky pre svoje deti prišli. A súčasne nepriamo obviňuje pani Pevnú, akoby toto prešovské hniezdo záchrany „zneužila.“

Bežne matky s deťmi v prípadoch potreby požiadajú príbuzných, priateľov, susedov, aby im na niekoľko hodín, či aj dní „zavarovali deti.“ Ľudia ako napr. aj pani Zuzana Pevná takúto možnosť nemajú alebo ju majú výrazne obmedzenú. Pani Zuzana napr. býva neďaleko železničného tunela, mosta cez Hornád, ale najbližší ľudia (okrem tých, ktorí každú chvíľu prefrčia vo vlaku hore – dole sú kilometre vzdialení. So starostkou obce, v katastri ktorej býva sa zoznámila až v týchto dňoch, po piatich rokoch.

Podľa ubezpečení Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny sa v týchto mesiacoch budú uvoľňovať stovky miest v detských domovoch, odkiaľ budú deti prechádzať do náhradnej starostlivosti v rodinách. Miesta by teda v krátkej dobe malo byť dosť.

3. Propagovať a legislatívne upraviť možnosť legálneho opustenia dieťaťa aj krátko po pôrode, aj po niekoľkých týždňoch pri garantovanej možnosti kedykoľvek sa k dieťaťu vrátiť.

Išlo by hlavne o alternativu k veľmi propagovanému „utajenému pôrodu,“ resp. k zrieknutiu sa dieťaťa do adopcie hneď pri pôrode. Mohlo by sa pritom uvažovať aj o drobných legaslatívnych zmenách, aby sa na rodiča(ov), ktori dočasne nechaju dobrovoľne umiestniť deti v DeD alebo v profesionálnych, či dokonca pestúnskych rodinách nehľadelo ako na ľudí, ktorí zlyhali.

Už niekoľko rokov sú najmä mladé dievčatá, ktoré napr. čaká ešte štúdium nahovárané médiami, najrôznejšími odbornými poradňami k utajenému pôrodu. V tom prípade sa matka nesmie svojho dieťaťa po pôrode ani len dotknúť! Už nikdy v živote sa nemá dozvedieť, kde jej dieťa žije! Spočiatku sa takéto riešenie môže javiť nejakej študentke ako prijateľné. Veď odíde z pôrodnice do „nového života“ bez akýchkoľvek záväzkoch. Myšlienky na svoje dieťatko však môžu časom nadobnúť podobný charakter ako pri Niobinom syndróme, s ktorým musia žiaľ žiť niektoré ženy aj celý život, ak podstúpili umelý potrat.

Za túto alterantívu sa vyslovilo takmer neuveriteľných viac ako 92% respondentov z radov vysokoškolákov!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

krkavčia mater

(Muška, 27. 2. 2011 0:31)

Ako ste sa všetci dušovali a pomahali a predsa ani netušite akej beštii. Pani pevná o5 odložila svoje rozkosné dvojčata do detského domova , bez akejkolvek lútosti.

Re: krkavčia mater

(david , 20. 2. 2014 11:18)

aj ti hovoris ja sa volam david s a som patkou a patkin brat teras som v domove v kosicaich na uralskej ulici 1 a chcel by som vediet ako im je a budem bojovat aby boli zomnou daka

Re: Re: krkavčia mater

(Viktoria, 20. 8. 2016 23:35)

ahoj ja som ich sestra viktoria byvam v Trebišove a som v pestúnskej rodine viem kde su paťko a paťka chodim za nimi niekedy

Ad bod 3

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 27. 11. 2008 1:32)

Ako autor vyššie uvedeného článku by som chcel dodať k úvodu 3. bodu "Propagovať a legislatívne upraviť možnosť legálneho opustenia dieťaťa...":

Samozrejme, nemám na mysli propagovať opúšťanie detí. :-( Mal som na mysli oboznamovať s touto možnosťou. Ako alternatívou. Horšou od rodičovskej zodpovednosti, ale lepšou od potratu. Aj lepšou a preto aj iste niekedy bližšou od utajeného pôrodu. Podobne, ako sú matky hádam až príliš oboznámené s hniezdami záchrany. Tiež by bolo z istého hľadiska nie celkom objektívne hovoriť, že hniezda záchrany sú ako návod na konanie matiek propagované. Ale reakcie médií aj OZ Šanca nechceným také znaky majú. Akob y boli hniezda záchrany propagované.