Choď na obsah Choď na menu
 


Pomôžme matke a súrodencom dvojičiek z prešovského hniezda záchrany!

16. 11. 2008

Pomôžme matke a súrodencom dvojičiek z prešovského hniezda záchrany!

 

Ako uviedla dnes TV Markíza, prihlásila sa matka dvojičiek, ktoré zanechala minulý týždeň v prešovskom hniezde záchrany. Ide o matku, ktorá okrem týchto dvojičiek má tri ďaľšie deti. Býva s nimi sama v chatke tesne pri železničnej trati pri obci Veľká Lodina. Údajne jej na sociálnom odbore hovorili, že si môže tri deti nechať, ale dvojičky musí dať na adopciu. Tak to riešila po svojom. Keď však videla svoje nádherné deti v televízii, dlho to nevydržala a o deti sa prihlásila. Pozri si podrobnejšie, aj video z dnešných správ.

Predpokladáme, že matka si bude žiadať deti okamžite. Ak jej ich nevydajú, tento režim vydá o sebe krutú vizitku potvrdzujúcu, že mnohé deti bývajú odtŕhané od svojich rodičov štátom bezohľadne, kruto, bez ľudského citu.

Pýtal som sa pred niekoľkými mesiacmi viacerých riaditeliek detských domovov, či vedia aspoň o jednom jedinom prípade na Slovensku, prípadne aj z nedávnej minulosti, kedy zamestnali v niektorom z decákov matku tam bývajúcich detí. Tvárili sa, že nerozumia zmyslu otázky, ale na naliehanie odpovedali, že nepoznajú. Samé by vraj nikdy takú matku pri prijímaní do zamestnania nezvýhodnili! A predsa sú matky, aj v takých zúfalých situáciách, že by išli pracovať do detského domova aj zadarmo, len aby boli pri svojich deťoch! Pani riaditeľky, páni riaditelia, sociálne odbory však mávajú srdce z kameňa alebo z ľadu.

 

Súvisiace články:

 

Miroslav Sambor: Mama odložených dvojičiek byt od mesta nedostane, Korzár, Košice, 20. 11. 2008

Svjatoslav Dohovič: Dvojčatá z Hniezda ostávajú v opatere štátu, Pravda, 19. novembra 2008

Údajná matka sa prihlásila o odložené dvojičky, rozhodnú testy, Topky.sk, 19. 11. 2008

Svjatoslav Dohovič: Paťka a Paťku som odložila zo zúfalstva, Pravda, 18. 11. 2008

Mikuláš Jesenský: Dvojičky z hniezda záchrany sa vrátia domov. Matku novorodencov dohnalo k rozhodnutiu zriecť sa detí zúfalstvo. Keď ich videla na obrazovke a v novinách, uvedomila si, že by ich navždy stratila, SME, 17. 11. 2008

Vladimír Jurek: Prešovské dvojičky odložené v hniezde už poznajú svoju mamu, 16. 11. 2008

TASR/ SME: Prešov: O dvojičky z hniezda záchrany má matka údajne záujem, 16. 11. 2008

V hniezde záchrany v Prešove našli dvojičky!, Topky.sk, 14. 11. 2008

Zachránené deti, Hniezda záchrany, pred 12. 11. 2008

 

Galéria Pravdy: Železničiarsky domček v ktorom býva matka s 5 deťmi, Matka s päťročnou Julkou, Matka s deťmi

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

No cele je to asi inak

(Lenka, 20. 11. 2008 19:00)

Bod 1. tato matka.. ma dalsie dve deti chlapcov v DeD.. aj o nich tak bojuje?
To ze jej deti okamzite nedali je spravne.. predsa nemozu dat tie deti len tak.. snad.. je potrebne preverit ci je skutocne ich matkou.. a jednak ci ma podmienky na to aby ich vychovavala..
Tato matka.. konlaa vypocitavo.. a snazila sa vytlct peniaze od ludi.. hranim na ich city.. toto sa udialo uz viackrat. ale nebolo to takto medializovane.. preco asi???

Adopcia nikdy nie!

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 19. 11. 2008 14:18)

Neviem zatiaľ, presne, kto vlastne nútil pani Zuzanu k tej adopcii. Či už to bol sociálny odbor (Práve tam telefonujem, hľadajú vedúcu), alebo jej sestra, či majiteľ chatky, kde býva so svojími tromi staršími deťmi, konala POD NÁTLAKOM. Aj keby svoje rozhodnutie nezmenila po troch dňoch, aj keby už súd vyniesol rozhodnutie o adopcii, ktoré sa žiaľ u nás spája s neľútostnýým zákazom akýchkoľvek kontaktov biologickej matky so svojím dieťaťom, aj tak by mohlo byť rozhodnutie súdu zvrátené, ak by sa dokázalo, že konala pod nátlakom. Akékolvek právne akty pod nátlakom môžu byť právne nulitné a teda ja zrušené.

Len ako perličku: Môjmu známemu, 50 ročnému človeku, Arcidiecézny metropoilitný súd vyhlásil manželstvo za neplatné po 25 rokoch, po tom, ako mu odrástli ich tri deti, najstaršie už absolvovalo VŠ, len preto, že dokazoval to, že manželstvo uzavrel pod nátlakom. Jeho priateľka už bola v druhom stave a aj jej rodičia na neho tlačili, aby sa zobrali.

Takže pevne dúfam, že pani Zuzane už teraz chodia ponuky práce a bývania. Mrzí ma, že do tisícky detí sú takto odtrhnuté od rodičov, súrodencov, o ktorých skoro nikto nevie. A teraz to:

ŽE PREŠOVSKÝ ÚRAD PRÁCE A SOCIÁLNYCH VECÍ, PREŠOVSKÝ SÚD JE SCHOPNÝ JEJ ZADRŽIAVAŤ DETI, AJ KEBY UŽ MALA PRÁCU A TROJIZBOVÝ BYT!!!

Ad: Pomôžme matke a ...

(Ján Mačuš, 19. 11. 2008 13:28)

Nepoznám ten prípad, ale pokiaľ dotyčnej matke povedali, že musí dať svoje deti na adopciu, a ona s tým súhlasila, pravdepodobne preto, že sa nedokáže postarať o všetky svoje deti, tak je to najlepšie riešenie. Samozrejme, lepšie by bolo keby sa mohla postarať ona, keby jej či už zo strany štátu, alebo mesta boli pridelené nejaké financie, alebo nejaká pomoc, ktorá by napomohla tomu, žeby boli všetci spolu... ale pokiaľ sa tak neudeje tá adopcia, ostáva najlepším riešením.

Nebezpečné hniezdo záchrany

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com , 19. 11. 2008 11:46)

Zial pripad Patrika a Patricie nie je prvym z Presova, ktore odtrha nemocnica a presovska jusiticia ich matke. Presovske hniezdo zachrany sa stava jednym z najnebezpecnejsich miest pre deti na Slovensku!

Uz v aprili 2005 tam zanechala matka svoje dietatko po konflikte so svokrou, s ktorou zila v hniezde zachrany. Vratila sa k nej na treti den- Aj jejodmietali dietatko vydat. Sud rozhodoval o urceni materstva az do oktobra, potom dalsich 6 mesiacov rozhodoval o zruseni ustavnej starostlivosti!

Pred chvíľou som telefonoval s hovorkyňou prešovskej nemocnice pani Drahoslavou Skopárovou. Opýtal som sa jej, či ona osobne pochybuje o tom, že žena, ktorá sa u nich v nemocnici prihlásila ako matka dvojičiek ňou aj skutočne je. Povedala mi, že ona osobne, teda ako prízvukovala "z ľudského hľadiska" o materstve spomenutej matky NEPOCHYBUJE! A ani nepozná nikoho, kto by o tom pochyboval. Odkazala ma na Oddelenie socialnej a pravnej ochrany.

Mam dojem, ze si nikto z kompetentnych v Presove, vratane súdu nedokaze poriadne precitat a vylozit Zakon o rodine 36/ 2005. Ten hovori v §83, odsek (1):

"Ak vzniknú pochybnosti o tom, kto je matkou dieťaťa, materstvo určí na základe skutočností zistených o pôrode dieťaťa súd.

Nehoráznosť!

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 19. 11. 2008 9:07)

Tak toto je vrcholná nehoráznosť! Surovosť. Hanbím sa, že žijem v tomto štáte!

Matke nedovolili navštíviť svoje dvojičky v nemocnici, hoci si doniesla ich rodné listy. Pozri napr. http://www.topky.sk/cl/10/355406/Udajna-matka-sa-prihlasila-o-odlozene-dvojicky-rozhodnu-testy . Vraj musia vykonať genetické testy. A kým súd rozhodne o materstve to môže trvať vraj celé mesiace. V amerických kriminálkach predsa genetické testy trvajú hodinu, niekoľko hodín. A s veľkou pravdepodobnosťou sa dá materstvo dokázať aj na základe krvných testov a iných znakov. Najmä ak je známy aj otec. Veď genetické testy sa donedávna u nás ani nerobili - a súdy o otcovstve, či materstve rozhodovali už stáročia, tisícročia. Najznámejší je asi Šalamúnov súd.

Ak súd nevydá okamžite predbežné opatrenie, aby sa deti mohli vrátiť k svojej matke, zbohom iustitia. :-( Ale pochybujem, že by sa súd mal vôbec do veci montovať. Veď koľko tisíc, desaťtisíc krát ročne sa rodičom na niekoľko hodín, aj dní deti stratia, nikdy po ich nájdení sa rodičom ich deti násilím nezadržiavajú! A matke dvojičiek z Malej Lodiny nedovolili ani len pozrieť sa na svoje deti!

Ak tzv. Martin a Martinka nie sú Patrikom a Patríciou, muselo by to znamenať, že matka alebo niekto iný Patrika a Patríciu zavraždil, uniesol. Začala polícia pátranie po takomto trestnom čine? Určite nie.