Choď na obsah Choď na menu
 


Štát, ktorý kradne deti - anketa

22. 11. 2008

Štát, ktorý kradne deti – anketa

 

Možno si (ste) už zaregistroval-i-a prípad pani Zuzany Pevnej z Malej Lodiny, matky dvanástich detí, ktorá svoje dvojtýždenné dvojičky odložila do prešovského hniezda záchrany. Býva so svojimi piatimi deťmi v malom železničiarskom domčeku pár metrov odi hlavnej slovenskej železničnej tepny, neďaleko tunela pri Margecanoch. Príbuzní do nej tlačili, že zo 6 tisíc korunami nemôže vychovávať päť detí (Ostatných päť má mimo, jedno jej zahynulo). Od úrazu jej manžela ju tlačili aj k potratu. Ale už bola vo štvrtom mesiaci. Po troch dňoch od odloženie svojich dvojičiek do hnieyda yáchranz ohlásila, že si chce zobrať svoje deti naspäť. Počítala s tým, že má na to lehotu 60 dní. Chcela získať čas, pokúsiť sa nájsť si prácu, vyhovujúcejšie bývanie.

Nad jej tragédiou sa zhrozili tisíce ľudí z celého Slovenska! Nemocnica, aj Úrad sociálnych vecí a rodiny v Prešove odmietajú matke, ktorá by mala svoje deti aj kojiť vydať. Požadujú od nej, aby genetickými testami dokázala vlastné materstvo!

Takýto prípad od existencie hniezd záchrany má obdobu iba v Prešove. Žiaľ, predošlý nebol medializovaný, a ani pani Zuzana o ňom nevedela. V apríli 2005 tam odložila svoje dieťa mamička, ktorú práve vyštvala svokra z ich bytu. O tri dni sa vrátila. Dokazovanie materstva trvalo prešovskému súdu 6 mesiacov! Ďaľších 6 mesiacov trvalo tomu istému súdu, kým vydal rozhodnutie o zrušení ústavnej starostlivosti jej detyí! Oproti tomu analogický prípad v Žiline skončil oveľa šťastnejšie. Tam mamičke okamžite chlapčeka vrátili. Občianske združenie Šanca nechcených uvádza, že preto, že matka do hniezda záchrany vložila aj doklady a napísala číslo svojej občianky. Pani Zuzana Pevná však pred niekoľkými dňami nechala v hniezde záchrany aj kompletnú zdravotnú dokomentáciu svojich dvojičiek. V Prešove to nestačilo... Ani keď prišla s krstnými listami, ktoré sedeli s menami v zdravotných záznamoch predtým nechaných pri deťoch.

V niektorých prípadoch slobodné matky riešia svoju situáciu tak, že sa formálne svojich detí dočasne zrieknu. Deti idú do náhradnej rodiny k sestre matky, k jej tete, ujovi, rodičom, iným príbuzným. A za nimi hneď príde aj matka. Takáto náhradná rodina dostane za pestúnsku starostlivosť a na potreby piatich detí okolo 20 tisíc korún mesačne. Niekomu sa to môže zdať aj veľa, ale pritom ide len o cca 25% čiastky, ktorú štát vynakladá na deti v decákoch.

Pokiaľ by mal niekto bližší záujem najviac sústredených informácií o prípade nájde na stránke www.domov.estranky.sk. Týmto by sme chceli hlavne osloviť väčší počet ľudí a výsledky ankety by mohli pomôcť predchádzať takýmto tragédiám aspoň v budúcnosti

Prosíme o zodpovedanie troch otázok:

 

1. Súhlasíš s tým, aby štátna pomoc pri výchove vlastných detí bola prinajmenej rovnaká, ako keď sa rodič stará o nevlastné dieťa a dosahovala prinajmenej 30% čiastky, ktorú štát vynakladá na dieťa v detskom domove?

 

2. Prijal-a by si dieťa do náhradnej rodinnej starostlivosti, keď budeš mať vlastnú rodinu a vlastný byt?

 

3. Ak odpovedáš na otázku č. 2 pozitívne; Prijal-a by si aj také dieťatko od najútlejšieho veku do štátom financovanej pestúnskej starostlivosti, v čase jeho prijatia aj bez možnosti adopcie, ak by jeho matka vedela, ku komu jej dieťa ide a ak by mohla, v prípade, že si nájde prácu a bývanie, zobrať si svoje dieťa späť?

 

Ankety sa zatiaľ k 22. 11. 2008 zúčastnilo 81 vyskoškolákov.

Na prvú otázku odpovedalo 81,5% áno, 7,4% nie.

Na druhú otázku odpovedalo 79,0% áno, 1,2% neviem, 7,4% nie.

Na tretiu otázku odpovedalo 59,3% áno, 2,5% neviem, 25,9% nie.

 

ODPOVEDALI 3x ÁNO

 

(Keď nie uvedený žiadny text pod iniciálkami, odpoveďami sú prosté 3x áno)

J. R.

S. J.

1. súhlasím

2. no ak by som mala možnosti na vychovávanie týchto detí a hlavne ak by som mala čas a aj peniaze a by s tým súhlasil aj môj manžel, tak potom áno. Lebo pokiaľ by som sa nedokázala o ne postarať, tak potom by som ublížila im aj sebe.

3. Prijala by som ho.. ale ťažšie by bolo, keby som si k nemu vytvorila veľmi silný citový vzťah a to dieťatko by sa malo vrátiť späť, asi by som sa bála, čo by bolo ďalej. Či by sa dokázala o neho postarať matka, keď ho predtým opustila.

A. D.

1. ano aj nie, nakolko som pracovala v deckom domove na vychodnom slovensku niekolko rokov ako aj na oddeleni s maloletymi matkami a ich detmi tak viem ake financie tam idu a nie je to bohvieco.

2.Dieta by som urcite prijala ale to nezalezi len na zaklade mojho chcenia. dana otazka je skor teoreticka.

3. ano prijala by som ho aj na zaklade danych podmienok, v pripade ze ho jeho skutocna matka bude moct nasledne zabezpecit po vsetkych strankach.

G. S.

1. ano, ale mam obavy ze by to iste skupiny zneuzivali,ked to uz nerobia...

2. vychovavanie mam este daleko takze o tomto nemam skoro vobec predstavu,ale pravdepodobne ano

3. takisto tazka otazka, ak by som si to dieta oblubil,tak by sa mi tazko vracalo,ale ked ina moznost ako pomoct nieje tak ano

M. B.

1. ano

2. ano

3. to je velmi tazko povedat, radsej by som si normalne adoptovala dieta ako taketo cosi, ale keby nebolo ine riesenie, tak ano

M. B. na druhý deň:

1, ano

2, ano

3, ano

A. R

M. B.

M. Š.

V. F.

Awoj

Každé dieťa má právo aby s ním zaobchádzali rovnako ako s iným. Nemali by sa robiť rozdiely! Ak chce štát ppomôcť tak všetkým rovnako. Žiadne dieťa nie je lepšie ani horšie ako to druhé.

Som síce ešte veľmi mladá a takýchto vecia aj trochu neskúsená, ale ak by sa mi v budúcnosti naskytla možnosť adoptovať si či prijať do pestunskej starostlivosti dieťa tak to určite spravím. Je to smiešne ale vždy som chcela dve deti jedno vlastné a druhe adoptované a ani neviem prečo.

Ja mám na to takýto názor: Ak by si to dieťa matka vzala ešte v útlom veku a dieťa by necítilo a nepozorovalo zmany prostredia a osoby tak áno, ale matka by mesela dokázať že tú prácu si udrží a dieťa bude v bezpečí.

No ak si bude chcieť vziať to dieťa už v staršom veku tada 4 a viac rokov tak by som to asi nedovalila. Diata by určite ťažko znášalo tuto výraznú zmenu. Znmenilo by domov teda pocit bezpečia a istoty ale hlavne rodičov Zrazu by jej cudzia osoba bola matkou čo otcom.Toto by som razantne odmietla, a ak by ho jeho biologická matka mala naozaj rada tak by to tiež nedovolila.

J. M.

1. Súhlasím, ale myslím, že momentálne je to nereálne...

2. Áno.

3. Asi áno

M. B.

M. M.

Ano, urcite by mal stat financovat rovnako.

A urcite by soom si zobrala dieta z detskeho domova, no neviem ci by to bolo mozne ako pestunska starostlivost. Vytvorilo by sa medzi dietatom a mnou urcite velke puto a potom by si pre dieta prisla jeho biologicka mama, bolo by mi velmi tazko. Ked uz dieta tak natrvalo.Alebo tak ze by ho matka chodila pozerat, ak by islo o pestunsku staorostlivost, aby aj ja aj dieta poznalo svoju bio matku.

D. J.

1. ANO suhlasim

2. ANO, v pripade, ze budem financne aj materialne zabezpecena natolko, aby som vychovavala dietata v pestunskej starostlivosti

3. ANO, aj ked je to zlozita situacia. Ale pokial by sa vyskytli vhodne podmienky a matka dietata by bola docasne vo financnej alebo inej nudzi, ja a moja rodina by sme dietatu poskytli pristresok aj patricnu starostlivost.

M. Č.

M. N.

no jo je to zakernost a velka byrokracia bohuzial je pravda aj to ze si dnes hocikto moze rodny list sfalsovat... co je vsak myslim v danom pripade velmi ale velmi nepravdepodobne... co sa tyka otazok: 1. ano ale stat by mal aj aspon obcas alebo priebezne kontrolovat, ako je dieta vychovavane. 2. neviem aky budem rodic vlastneho dietata, takze by som asi ine dieta nevzal, mozno tak od nejakeho pribuzneho na cas 3. v podstate plati to co v 2, na cas by som ho asi vzal... ale zavisi to aj od toho ako by sa mi darila vychova vlastneho ak by som uz mal :D

J. S.

1, áno

2, neviem

3, skôr áno

P. E.

1. Hniezdo zachrany nie je nejaka uschovna veci (ako na stanici) Je to miesto kam mozes svoje dieta odovzdat v pripade ze sa o nho nemozes z roznych pricin postarat. Cize vobec nechapem o co Ti ide... Takych rodina ako je tato je na celom Slovensku xy. Ked si nenajdes pracu a byvanie za 9 mesiacov (mozno viac) pochybujem ze si ju najdes kratko po porode. Predstav si takyto pripad - pride "matka" do hniezda a opyta si dietatko - ze ho chce naspat - sluzba jej ho da do 5 minut bez zbytocnych reci... taketo deti potom koncia v rakusku na ciernom trhu na sorry za vyraz "na suciastky". Samozrejme ak prisla s celou dokumentaciou a krstnym listom - nevidim v tom problem jej deti vratit. Bohuzial zijeme na Slovensku a ludia ako ja maju tu smolu ze zijeme na vychode, kde ste komunisticky duch s uradov nevymizol...

2. Ano, suhlasim aby stat podporoval zeny na materskej (otazne je co s ludmi ktory to zneuzivaju - romovia a rodiny ktore vedia ze ziju z podpory a napriek tomu spravia 5 - 6 deti...)

3. Ano, prijal by som taketo dieta do svojej rodiny, do svojho bytu, ale ci by som ho vratil skutocnej matke by zalezalo od okolnosti. Hlavne by ma zaujimal dovod preco sa ho zriekla a kam ho berie - do akeho prostredia a co mu moze zabezpecit do zivota.

M. M.

1. suhlasim

2.Ano prijal

3.Ano prijal

S. G.

Je ťažké zodpovedať na taký typ otázok, nerozmýšľala som nad tým ešte..ale tak na otázku č. 1 odpovedám kladne, i keď neviem veľa o tejto problematike. 2. dieťa by som prijala ak by s tým súhlasili aj moje deti, samozrejme aj manžel a dokázali by sme to zvládať aj po psychickej stránke, keďže dieťa nie je vec a ani zviera /a to aj na zviera sa dá navyknúť/ - bolo by ťažké sa ho potom vzdať, keby matka mala o neho neskôr záujem. Bolo by pre mňa náročné citovo sa nenaviazať na dieťa, aj keby som bola vopred upozornená, že takáto situácia môže nastať. Uvažovať o založení rodiny je pre mňa zatiaľ ďaleká budúcnosť, čiže na to neviem odpovedať. A zároveň je to aj odpoveď na otázku č. 3

P. P.

1.ano

2.ano

3.ano

M. K.

1. otazka: SUHLASIM

2. otazka: ANO

3. otazka: tiez ANO

R. B.

Co vy ste si vsetci pomylili skupinu? ako toto suvisi s jazykmi hm? ale cert ho vem teraz: 3x ano

M. Ď.

1. určite som za! uvítala by som aj väčšiu podporu vlastných detí - veď vlastná krv je vlastná krv :)

2. možno áno, záviselo by to od momentálnej situácie (aj od môjho partnera), no mám malých drobčekov rada, takže skôr áno :)

3. podobne ako v 2., skôr áno ako nie. a bola by som len rada, keby si potom skutočná matka zobrala dieťatko späť, pretože si myslím, že je lepšie, keď dieťa vychováva pravá matka, no musí preukázať, že sa dokáže oňho postarať (materiálovo i finančne)!!!

T. I.

1.súhlasím s tým

2.zobrala by som si,prečo nie?

3.jasné,že by som si zobrala dieťa aj za takýchto podmienok...ak by som tým pomohla matke tohto dieťaťa a hlavne tomu dieťatku

P. V.

1. ano, ale to je komplexna otazka

2. za urcitych okolnosti ano

3. ano - za urcitych okolnosti

M. K.

1.ano

2.ano

3.ano

I. H.

E. Š.

Otazka c.1: ano suhlasim, aby stat dotoval rovnako, ako ked rodic vychovava nevlastne dieta.Pretoze, tych ubohych 500 Sk, nevyjde nie to na mesiac, ale pomaly ani nie na tyzden. Takze urcite suhlasim aby to bolo skoro rovnake.

Otazka c2: myslim, ze ano. Moji znamy vychovavali jedno dieta z detskeho domova a maju dobre skusenosti.no chce to urcite vela trpezlivosti,obetavosti tak ako pri vychove vlastnych deti.

Otazka c3. hmmm, to je velmi tazke odpovedat.Clovek ked si vytvori puto na dieta...hlavne horsie je to pre zeny, ktore deti vobec nemozu mat, pojdu s tym, dobre budem sa starat o nejake dietatko a zrazu pride biologicka matka a vezme mi ho...je to naozaj tazke sa rozhodnut...ale dietatu treba dat lasku a nehu. Voci tomuto som nerozhodna.

M. Š.

M. D.

M. G.

1. Každé dieťa si zaslúži plnohodnotnú starostlivosť, či už je vlastné alebo nie.

2. Keby som bola zabezpečená finančne, prečo nie.

3. Áno, aj v takom prípade, keby som vedela,že matka si dieťa môže vziať späť. Nerobila by som to kôli matke,ale kôli dieťaťu!

E. Š.

1/ano

2/ano

3/hmm, tak to neviem, to by bolo velmi tazke... mam viadserych znamich co si takto zobrali a niekolko rokov nebolo iste, ci im dietatko ostane, ci si ho vlastna matka nevezme spat... neviem ci by som to zvladla...

L. H.

1) nesuhlasim s tym, aby sa stat stralal o vychovu vlastnych deti tak,ako o vychovu deti v decakoch alebo nahradnych rodinach...pretoze nahradne rodiny mozu zneuzivat svoju zistnu pomoc. a vlastni rodicia su statom mnmoho krat len nedoceneni...

02)urcite by som prijala dieta do nahradnej starostlivosti, a asi aj keby mi ho skutocna mama neskor mohla vziat. nikto nevie co sa odohrava cerstvej mame v hlave ked sa odhodla k takemu cinu, ako odlozit svoje dieta do neznamych ruk...

len nerozumiem tomu, ze ked moze stat prispievat nahradnej rodine tolko penazi, preco ix nemoze poskytnut aj skutocnym rodicom,ktori su v hmotnej nudzi...

J. F.

ahoj, tak o tomto prípade som samozrejme pocula ako uz asi vacsina slovákov.

Odpoved na tvoje otázky:

1. ano urcite súhlasím.

2. pokial by mi to finančné a iné okolnosti dovolovali tak ano.

3. prijala by som takéto dieta, ale mozno uz by som uprednostnovala aj moznost adopcie. ale pre dobro dietata by som ho urcite prijala aj takto a ak by som vedela, ze jeho matka ho chce spat a dokáze sa o neho postarat, tak nebol by ziaden problém z mojej strany vrátit dieta matke.

N. P.

V. J.

D. V.

I. K.

A. B.

Veronika Vizváryová

Ano, mozno, ano

K. K.

na všetky odpovedám áno,len tá 3.otázka no neviem,keby som mala dieťatko roky pri sebe a bolo by mi ako vlastné,tak asi ťažko by som sa ho vzdávala,lebo by už bolo moje

Ľ. B.

A. V.

M. M.

1. áno

2. áno, už dlhšiu dobu nad tým uvažujem,

3. áno, no bolo by to určite ťažké, a musela by som s dieťaťom aj s matkou zostať v kontakt- navštevovať sa

 

1 ÁNO, 2 ÁNO, 3 NIE (Neviem, Skôr nie)

 

Š. B,

1, Ano jasné... Prečo by mali dostávať detičky viacej, ked vyrastajú v náhradných rdinách. Súhlasím s tým, aby ako náhradná rodina, tak i biologický rodičia dostávali za dieta, resp. deti, monimálne rovnakú výšku prispevku za starostlivosť ako deti v náhradnej pestúnskej starostlivosti.
2, určite áno, detičky za to nemůžu, že sa ich zrieknu rodičia.
3, určite NIE, lebo ak raz sa starám o dieťa, tak ku takému človiečiku si vybudujem určitý vztah. Veľmi ťažko by som znášal odlúčenie od dieťaťa. Ja by som vůbec nerobil žiadne rozdiely, či je to dieťa moje, alebo adoptovane...

 

K. L.

1. MYSLIM SI, ZE PRI VYCHOVE VL. DETI BY MALA BYT PODPORA MIN. 25 % Z TOHO, AKO KED SA RODIC STARA O NEVLASTNE DIETA A MALI BY DOSTAVAT MINIMALNE 50 % Z TOHO CO DETI V DETSKOM DOMOVE

2. ANO

3. SKOR NIE

D. B.

č.1: súhlasím

č.2: áno

č.3: Nie, pretože v takom utlom veku si aj dietatko, aj pestunska rodina zvyknu a ak si ho prava mama bude chciet vziat, bude to tazke pre dieta aj pre rodinu.

R. L.

1. ano, predsa sa rodicia o no/dieta staraju a velku zodpovednost a mnozstvo financnej stranky ide z jeho "vrecak", rovnost ma byt pre vsetkych

2. ak by partner chcel ano, ak by sme nemohli mat (dalsie) vlastne

3. od najutlejsieho veku ano, avsak bez moznosti adopcie neviem, kedze by sme sa zrejma nan citovo naviazali

B. L.

1.Áno súhlasím

2.Áno prijala, hoci by to záviselo od okolností a mojej vlastnej rodinnej situácie

3.Nie, pretože som zástanca názoru, že pokiaľ už niekto prijme dieťa do starostlivosti, malo by to tak zotrvať, môže sa stať, že dieťa medzičasom vyrastie, to by znamenalo tvrdý skok nielen v mojom živote, ale aj v živote toho dieťatka.

V. Š.

odpoved na anketu: prve dve otazky ano, tretia nie. ak by som si raz osvojila dieta, nechcela by som ho vratit. K dietatu si clovek totiz vybuduje vztah a vzdat sa ho... to by som nedokazala.

P. R.

1. súhlasím, všetci predsa majú rovnaké potreby a preto by nemali mať tí, čo vychovávajú tých "nevlastných" k dispozícii viac prostriedkov ako iní.

2.prijala v závislosti od toho, koho presne by bolo to dieťa a samozrejme od finančných možností.

3.pravdepodobne nie, nechcela by som sa starať o dieťa napríklad 3 roky, stalo by sa súčasťou rodiny a potom by si ho matka zobrala,to by som nechcela.

I. P.

1.A

2.A

3.N

M. G.

1.áno

2.áno

3.nie

Z. S.

1. určite áno
2. myslím, že áno
3. tak to už asi nie, pretože by to bolo ťažké pre každého a pre mňa obzvlášť, kebyže sa jeho maminka objaví dajme tomu po dvoch rokoch... ja už by som bola dááávno citovo naviazané na "moje" dieťa

K. P.

1. Súhlasím
2. Všetko by záviselo od veľa vecí: napr. od mojej finančnej situácie, od toho ako by sa k tejto veci staval môj manžel,... Ak by som nemala možnosť poskytnúť dieťaťu primeranú starostlivosť a dostatočné pohodlie, tak by som si ho nevzala. V opačnom prípade asi áno. (Ak neberiem do úvahy skutočnosť v otázke 3, že by som dieťa musela vrátiť:)
3. Neviem si predstaviť ako by som sa dokázala rozlúčiť s dieťaťom na ktoré by som sa, aspoň predpokladám, citovo naviazala. Nie, za týchto podmienok by som si dieťa do starostivosti nevzala. Volila by som radšej adopciu.

J. B.

odpovede:
1. suhlasim s tym aby to bolo viac ako 30%
2. prijala.ale ak by som uz mala viac ako jedno vlastne dieta, asi by som to uz zvazila
3. nie ak je tam ta moznost ze si ho jeho vlastna matka moze zobraz spat

A. K.

odpovede na otázky:

1, áno

2, áno

3, nie

J. S.

1. áno 2. nie

 

1. NIE, 2. ÁNO, 3. ÁNO

 

M. K.

otaazka c.1: nie nesuuhlasiim s tyym, pretoze tii rodicia suu na to aby sa o svoje dieta postarali a musia byt takyy rozumnii a zodpovednii ze ked suu si vedomii toho ze to bez pomoci nedokaazu zvlaadnut tak musia jednoducho pockat na ten spraavny cas.

otaazka c.2: ano, samozrejme prijal (ak by som mal prostriedky na to, aby som sa on mohol plnohodnotne postarat)

otaazka c.3: ano, raad by som pomohol takejto maminke

T. F.

1. nie v ziadnom pripade stat nema dotovat ludi za to ze maju deti nema to logiku mal by sa snazit vybudovat podmienky tak aby sa ludia dokazali postarat o svoje deti bez jeho podpory dotacie riesia problem nie jeho pricinu

2.mozno hej ale radsei by som mal vela vlastnych

3.za takychto podmienok by som s tym mal mensi problem ako mat ho do konca zivota ale len pokial by matka mala zaujem sa on starat len v jej danej situacii nemoze a robila by vsetko preto aby svoju situaciu zmenila

Z. K.

1. nie

2.ano

3.ano

R. F.

decko žial nie je mobil, že si ho niekde odložím len tak, a potom poviem, že ho chcem spat. V prvom rade je hanebne to co zrobila matka, mala si to dopredu vydiskutovat, ze to dieta tam potrebuje odlozit max. na 3 dni, a nie potom plakat

odpovede na otazky:

1. som za to aby štátna pomoc pre slobodne matky bola taka ako je doteraz, v tradicnom modely spolocnosti ma mat zena muza a ten sa ma o nu starat. Osamela matka neprezije. Preco podporovat zeny, ktore sa s niekym prespali? Za co som, aby ludia dobrovolne poskytli pomoc, to napr. cez rozne centra a pomohli jej, aby neostala na ulici a mala co jest a jej dieta a pomoct jej odrazit sa.

2. za urcitých okolností by som zobral dieta do vlastnej vychovy, ale nesuhlasim s tym, aby to bolo podporovane financne statom, je to skor moralna povinnost pomoct ludom, ktori su v nudzi. Osobne poznam pripad, ked rodina, ktora bola v nudzí, dostala choru myslienku do hlavy, ze sa budu starat o ciganske chlapca a budu za to dostavat peniaze...strasne

 

1. NIE, 2. NIE

 

J. P.

1. nie

2. nie

3. neodpovedal som na otazku 2 kladne

I. K.

Ahoj, otazka 1 aj 2: nie

 

1. ÁNO, 2. NEVIEM

 

J. Š.

1.áno

2.neviem, ťažko povedať, nie som ani matka.

3 ...

 

1. ÁNO, 2. NIE

 

B. J.

1.ano

2. nie

V. K.

1. áno

2. nie

3. nie

M. D.

1.otazka: ANO, 2.otazka: tazko povedat, kedze nad nicim podobnym neuvazujem, a par rokov to este potrva, kym by som sa na nieco take dala, keby som nemala vlastne, prip.by nastala neobvykla situacia, mozem odpovedat ANO, ale z momentalneho rozhodnutia odpovedam NIE, 3.otazka: NIE

M. K.

1. ano 2. nie po 3-

T. J.

1. ano

2. asi nie, teda momentalne moj pohlad na vec

3. nie

 

1. ÁNO, 2. ÁNO, 3. NEVIEM, NEVYJADRIL-A SA

 

V. Š.

1.otazka – suhlasim

2.otazka - niesom si ista ci na to stacia moje emocionalne dispozicie.ale z vyvinovej psychologie viem,ze od utlheo veku musi byt niekde dietatko,a nie prave v domove...musi sa on niekto naozaj POSTARAT

T. T.

1. ano

2. ano

3. neviem

 

Odmietavé odpovede

 

R. D., študent Žilnskej univerzity, býva v Šali, člen skupiny „prečo nenávidím dôchodcov?,“

 

ic do pice ty bastard a neposielaj mi take picoviny, kto je na to zvedavy? na toto mi odpis......a ak trochu porozmyslas, tak to bola jej vina! su nejake pravidla, nie? tak ta pica si mala dat odjebat vajcovody alebo potratit, je ako zasrana ciganka co ma plnnu picu deti a nema ich z coho chovat...

B. K.

Prepáč, ..., ale neodpoviem .. na ... otázky, skutočná otázka by tu mala znieť inak: Ako zabrániť, aby nevzdelané a nezodpovedné ženy a emocionálne prázdni a obmedzení muži plodili deti, ktoré nikto nechce alebo o ktoré sa neskôr starajú detské domovy či cudzí a žiaľ mnohokrát ešte nezodpovednejší ľudia, ako boli matky a retardovaní otcovia, ktorí ich splodili... Je mi nesmierne ľúto každého takto narodeného dieťaťa a utrpenia, ktoré ho čaká a ktoré je krajne nezmyselné a zbytočné...A váš boj proti slobodnému rozhodovaniu žien ísť na potrat túto otázku nijako nerieši, len obmedzuje súkromie a slobodu žien a stará sa len o to, aby na svet prišlo čo najviac nechcených detí a tým, aby sa zvýšilo utrpenie, ktoré už i tak iba eskaluje...

S. J.

Cloveka taka situacia samozrejme stve. O to viac nahneva, ze aj takuto situaciu dokazu niektori ludia zneuzit. Myslim tym, ze kazda rodina (sirsia) by chcela potom 20000, alebo iny prispevok. Nic na to nemeni fakt, ze dieta by malo byt pri matke a pomoct im ako sa da.

M. O.

Tak ja len kratko k tomu vsetkemu... Robim na novorodeneckom oddeleni v Presove a o tie dvojicky sa staram aj ja. Su zlate, no co sa tyka matky... Nechcem byt zla, ani nespravodliva, ale dokumentaciou si mozem vyrobit aj ja doma na PC a aj ja mozem tvrdit, ze tie dvojicky su moje deti. A som presvedcena, ze to cele Hniezdo zachrany a vsetko okolo toho, to vsetko bolo iba divadlo, aby sa nas dobry a empaticky slovensky narod zlutoval nad tou matkou. Takze az tak by som neodsudzovala Presov a Hniezdo zachrany, lebo vsetko ma svoje pravidla a zakony, ktore sa musia dodrziavat!!!

M. N., Ing.

dakujem, nevyjadrujem sa ...

B. B.

súhlasim s tým, aby sa rómske matky správali kúltúrne a nerodili nám tu 5 detí na 1 matku. Čo tak radšej skúsiť i nich osvetu, ako anketu?

D. O.

nebud trapny, je normalne ze si vyziadaju dna testy, takto tam dojde hocikto po deti a daju ich jak dva rozky v obchode???,???, jak si to kua predstavujes??, a uz mi nespamuj..., vdaka

R. L.

mala sa teta spametat skor, z pravneho hladiska je to skor v poriadku

 

Odmietanie akéhokoľvek dialógu

 

R. C.

ziadost o nezasielaní sprav§

Dakujem

E. Š.

hej!

ty mi uz nic neposielaj

G. K.

neprajem si podobne maily, automaticky generovana sprava.dakujem.

G. V.

naco mi pises take picoviny ? spamer jeden

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nahradna rodinna starostlivost

(L,T, 12. 8. 2010 22:20)

nehnevajte sa ale tie názory su ...staram sa o 2 deti dostanem za ne 200euro,a to preto ze som ich príbuzna,keby boli cudzie dostanem 650.aky je to rozdiel?a ze stat berie deti rodinam?co je to za rodinu otec notorik a matka šlapka,deti hladne špinave bez vychovy.aj to je rodina.deti sami povedali ze v deckom im bolo lepšie ako pri mame.a co je to za svokru ked splodi 6 detí a ani jednemu neda vzdelanie a vychovu.ani teraz nema zaujem a vyzivne v nedohladne.ziadne peniaze nenahradia starosti okolo toho ,ale to pochopia len tí co maju domovakov doma.a nehovorím o psychike deti co si prinašaju z biologickej rodiny.keby sa dal vratit cas tak by som to nespravila.a co by som odkazala zenam ked nieste schopne materialne a hlavne citovo postarat sa o dieta neroztahujte nohy a nemajte sex!!!!!!!uzit si je lahke ale znasat nasledky.ten co sa nepostara o svoje deti z lahostajnosti a nedbanlivosti si nezasluzi sucit spolocnosti a nech premna zamna aj skape na ulici,tomu by som nepomohla,ani mojej svokre.dakujem aspom sa mi ulavilo na duši.

Ahoj sisa,

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 28. 4. 2009 22:53)

rád by som s Tebou suhlasil, ale všimla si si, ako všade veľmi nahovaraju matky, ktoré su v zufalej situácii, alebo sa im ich situácia aspon taká zdá, na utajeny, anonymný pôrod, alebo na odovzdanie dieťatka hneď po pôrode do adopcie? A vo všetkých tých troch prípadoch už do smrti matka svoje dieťa NESMIE ubňvidieť, NESMIE o ňom ani nič vedieť!

Sme nenormalni my, alebo niekto iný?

komentár

(sisa, 28. 4. 2009 22:39)

Moj názor je že každé dieta potrebuje vlastnu matku a hlavne je najhoršie ked matku miluje svoje dieta a zrazu im štát zoberie do decaku ak si to tak štát mysli že je to pre dieta dobre tak to by mali si dat vlastne deti do decaku a potom budu vediet ake to je.deti maju zostat u matky a štát ma pomoct a nie mysliet nad hlupostmi.

Doplňujúca otázka

(Administrátor, 23. 11. 2008 11:45)

Tým, ktorí na tretie otázku odpovedali záporne sme následne položili doplňujúcu otázku:

Ďakujeme pekne za zodpovedanie otázok ankety. Na tretiu otázku o prevzatí novorodenca aj do pestúnskej starostlivosti, ktorá je výrazne finančne podporovaná štátom, avšak oproti adopcii nie je nezvratná bola Tvoja odpoveď odmietavá. Podobne reagovalo 25,9% ľudí, kým 59,3% súhlasilo, resp. skôr súhlasilo než nesúhlasilo (podrobnejšie: www.domov.estranky.sk).

Dovoľ, prosím ešte doplňujúcu otázku: Súhlasíš s tým, aby bolo umožnené tým rodinám, ktoré sú ochotné starať sa o nevlastných novorodencov ako o vlastné deti aj pestúnska starostlivosť? Teda aj s vedomím, že vlastný rodič-ia dieťaťa môžu prejavovať záujem o dieťa, navštevovať ho (v prípade ak nedôjde k dohode, ferkvenciu, miesto a dĺžku návštev určí súd, podobne ako po rozvodoch), finančne prispievať na jeho potreby až prípadne vziať ho k sebe domov, čím by však nebolo dotknuté právo dovtedajších pestúnov udržiavať s dieťaťom kontakty. Áno? Nie?