Choď na obsah Choď na menu
 


Fórum života vs. hniezda záchrany

26. 11. 2008

Fórum života zastrešuje 32 katolíckych občianskych združení a podobných organizácií. Jeho hlavným zameraním je pokúšať sa o znižovanie počtu umelých potratov. Niektorí individuálni členovia aj časť kolektívnych členov sa pokúšajú aj o úplný zákaz umelých potratov bez výnimiek. Fórum života poriada konferencie, a podieľa sa aj na rôznych iných podujatiach v záujme ochrany života. Okrem web stránky vydáva aj tlačený časopis Spravodajca Fóra života.

Na svojej stránke uvádza aj Stanovisko Fóra života k verejne prístupným inkubátorom. Toto stanovisko nie je dátumované, pravdepodobne bolo vydané v r. 2005. Podľa Fóra života „nie je vhodné zavádzať do právneho poriadku SR“ hniezda záchrany. Uvádzajú k tomu šesť dôvodov a uzatvárajú:

„Sme presvedčení, že je správne pomáhať a starať sa o siroty a odložené deti, pretože pomoc núdznym je našou povinnosťou. Je však nesprávne deti odkladať, alebo odkladanie detí propagovať. Preto zriadenie verejne prístupných inkubátorov nepovažujeme za správne systémové riešenie. Za vhodnejšie považujeme podporu rodiny, materstva, možnosti utajených pôrodov a kvalitného systému adopcie .“

Za stanoviskom vydávaným za stanovisko Fóra života pravdepodobne stoja mladí právnici Martina Fričová a Patrik Daniška. Martine Fričovej (martinafricova@hotmail.com) uverejnili článok Anonymné a utajené pôrody a anonymné odloženie dieťaťa v Spravodajcovi Fóra života č. 4/ 2005 a Patrikovi Daniškovi: Hniezdozáchrany alebo brloh nezodpovednosti v Spravodajcovi Fóra života 3/ 2005 (Článok je aj na webe, mňa však anitvír upozornil, že stránka http://www.forumzivota.sk/images/Spravodajca_3_2005.pdf je zavírená)

Pýtal som sa viacerých zástupcov zo spomínaných 32 združení, ako aj mnohých, ktorí sa považujú za sympatizantov Fóra, či vedia o takomto odmietavom stanovisku. Nevedel nikto a prekvapilo ich to. Potvrdili mi tiež, že vedenie Fóra života sa s nimi nikdy neradí o žiadnych spoločných stanoviskách, pripomienkach, vyhláseniach a podobne. Len im ich dávajú podpísať a zozbierať aj čo najviac podpisov. Stanovisko k hniezdam záchrany však nepodpisovali. Zaujímavé je, že hoci ide o katolícke fórum, nie je známy žiadny katolícky kňaz, tobôž nie biskup, ktorý by toto ich stanovisko verejne podporil. Naopak, predseda Konferencie biskupov Slovenska podporil zriaďovanie hniezd záchrany v roku 2005. Podobne rožňavský biskup sa vyjadril len pochvalne a pozitívne pri otváraní hniezda záchrany v Rožňave a podobne aj mnojí iní kňazi, nielen katolícki.

Prezidentka OZ Šanca nechcených Anna Ghannamová ma ubezpečila, že je ochotná viesť s Fórom života dialóg o výhodách aj nevýhodách hniezd záchrany. Na rade je predsedníčka Fóra života RNDr. Marcela Dobešová a riaditeľ Fóra života Ing. Marek Michalčík.

V roku 2006 som o odmietavom postoji Fóra života písal aj na najnavštevovanejšom slovenskom kresťanskom fóre. 87% ľudí sa vyjadrilo, že jednoznačne súhlasia s rozširovaním siete hniezd záchrany. Nikto nebol proti, 13% sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť. Nenašiel sa nikto, kto by sa odvážil negatívny postoj predstaviteľov Fóra života obhajovať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

11

(sergeiwew, 29. 9. 2019 8:07)

11

Help. I am looking for guide

(terwixonse, 13. 5. 2019 22:25)

Help. I am looking for guide

witam serdecznie wszystkich

(Beerislooov, 6. 5. 2019 15:15)

witam serdecznie! Jestem nowy. Nie Jestem pewien czy dodałem mój post do odpowiedniego działu na stronce. Proszę o przeniesienie

Pozdrawiam i mam nadzieje ze się przydam :)

Edit: nie wiem czy dodal sie wczesniejszy post

Roblox Robux Hack 2019 May

(Beerislooov, 4. 5. 2019 17:27)

https://jalantikus.com/user/jedrzejuwelski@gmail.com/< [b]ROBLOX Hack 2019 MAY[/b]

kw:
Robux Hack Site 2019
Buy Robux Online 2019 May
Roblox Generator No Human Verification 2019 May
Robux Generator 2019
Free Robux And Tix Website 2019
Robux Hack No Survey 2019

chce sie przywitać

(Kermutisnox, 1. 5. 2019 12:46)

witajcie. jestem nowy :). Jeśli pomyliłem dział prosze o zmiane.

Test, just a test

(Kermutisnox, 30. 4. 2019 13:20)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(Kermutisnox, 30. 4. 2019 0:30)

Hello. And Bye.

mit webseite grr

(woodiskingser, 22. 4. 2019 18:52)

ich habe ein Problem mit diese

Hello. My name is Tomek from Poland.

(tomekExifs, 10. 4. 2019 21:21)

hello everyone, i am Tomek from Poland.


Hmmm, i am developer from 17 years. I would to help.

Реальные знакомства взрослых

(JamesSeesk, 20. 6. 2018 22:27)

Dokončenie predchádzajúceho príspevku

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 27. 11. 2008 10:57)

Pokiaľ by ste chceli teraz zbierať hlasy na svoju podporu, ubezpečujem Vás, že by to bolo v záujme vyjasnenia si komunikácie Fóra života s verejnosťou bolo dosť zbytočné. Ja som v tej pasáži totiž nehovoril nič o tom, že sa neradíte s nikým. Určite sa s mnohými radíte. Napr. aj s pani predsedníčkou Fóra života, s ktorou ste aj tak povediac kolegovia v práci pre neziskový sektor. Možno aj s viacerými individuálnymi členmi Fóra života, ktorých zoznam nie je, ak sa nemýlim nikde zverejnený, teda ich môžeme považovať aj za „utajených.“ Ja som spomenul len "viacerých zástupcov," s ktorými sa pravidelne neradíte. Možno im to aj z časového hľadiska vyhovuje, to je druhá vec. Dozvedel som sa, že sa stretáte raz ročne na sneme, kde členovia odsúhlasujú aj rámcový plán. Na niektoré veci samozrejme nie je čas, a to ani cez internet zbierať a vyhodnocovať stanoviská. Na mnohé iné by ten čas však bol. Ako napr. aj na vydanie, ale aj na prípadné prehodnotenie stanoviska k hniezdam záchrany. Ľutujem, že ste dosiaľ odmietali komunikáciu na internete. Určite by som potom nepísal citovaný odstavec, tak, ako som ho napísal.

Hlavne o komunikácii, samozrejme po výhodách a nevýhodách hniezd záchrany, je môj článok. Dúfam, že sa nedočítam, že som Stanovisko Fóra života k hniezdam záchrany nepochopil alebo podal skreslene. Som náramne zvedavý na tie údajné lži.

Som autorom tejto stránky. Niekoľkí ľudia prisľúbili nejaké články alebo účasť na nejakých rubrikách. Keďže však zatiaľ nič nedodali, nepovažoval som za potrebné uvádzať pod článkami nejakú redakčnú skratku. Samozrejme, otvorený list pani Ghannamovej je uverejnený aj s jej kontaktnými dátami.

Ale, ale, pán riaditeľ!

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 27. 11. 2008 10:57)

Vážený pán riaditeľ,

už od roku 2001 volám po verejnej komunikácii aj vo vnútri Fóra života, aj navonok. Podľa môjho názoru zďaleka nestačí pre hnutie prolife len si raz za čas vypočuť inak zaujímavé prednášky, zapáliť si dva krát do roka sviečky predávané Fórum života, zúčastniť sa na modlitbách, pochodoch, púťach, svätých omšiach a podobných podujatí, ktorých s účasťou alebo s priamym poriadaním Fóra života sú konané po celom Slovensku a bolo by icj možné vyčísliť na tisíce.

Vaša stránka www.forum.zivota.sk neobsahuje možnosť reakcií čitateľov. Na celom Slovensku neexistuje relevantnejšie diskusné fórum so zameraním aj na otázky prolife - na internete. Keď som Vás napr. minulý rok pozýval do portálu www.unister.sk, kde je dnes 115 tisíc členov, z toho 920 v diskusnej skupine PRÁVO NA ŽIVOT vs. MOŽNOSŤ VOĹBY, vôbec ste nereagovali...

Tam som tiež otvoril tému hniezd záchrany, ktoré odmietate. Nikto sa tam Fóra života v tejto veci nezastal. Iba vyslovili údiv a priznali, že to nechápu. Pritom je tam veľká väčšina katolíkov.

Vyššie uvedený článok ste označili za lživý. Nezdá sa Vám to prisilné slovo? Ubezpečujem, že by som taký článok s Vami konzultoval, keby ste kedykoľvek predtým prejavili minimálnu mieru komunikatívnosti. Tým vôbec nechcem povedať, že nekomunikujete s nikým. Keby som aspoň tušil, cez koho sa komunikovať s Vami dá, bol by som sa o to pokúšal aj sprostredkovane.

Od prečítania si vašej osočujúcej reakcie som si už piaty krát po sebe prečítal článok, aby som hľadal, čo Vás mohlo tak rozčúliť. Nenachádzam zatiaľ nič iné, než túto pasáž:

"Pýtal som sa viacerých zástupcov zo spomínaných 32 združení, ako aj mnohých, ktorí sa považujú za sympatizantov Fóra, či vedia o takomto odmietavom stanovisku. Nevedel nikto a prekvapilo ich to. Potvrdili mi tiež, že vedenie Fóra života sa s nimi nikdy neradí o žiadnych spoločných stanoviskách, pripomienkach, vyhláseniach a podobne. Len im ich dávajú podpísať a zozbierať aj čo najviac podpisov. Stanovisko k hniezdam záchrany však nepodpisovali."

Pokračovanie v príspevku vyššie

Kto je autorom tohto lziveho clanku?

(Marek Michalcik, 27. 11. 2008 9:34)

Pred tym, nez zareagujem na mnozsvo klamstiev v tomto clanku, bol by som rad, keby autor tohto clanku vystupil z ilegality. Nemozem si dovolit minat cas odpovedanim na anonymy. Kazdy, kto kontinualne sleduje pracu Fora zivota a pozna ludi z Fora zivota si moze utvorit vlastny nazor podla vlastneho usudku.